Szklane szkiełka w moich oczach, czyli o soczewkach kontaktowych.

21:00


Wadę wzroku wykryto u mnie w podstawówce, była ona malutka, a okulary pozwalały mi na siedzenie daleko od tablicy. Z czasem wada pogłębiała się i oto tak stałam się krecikiem. Jak to jest "być ślepym"? Nieciekawie, zwłaszcza wtedy kiedy mając na sobie okulary inne dzieci śmieją się z Ciebie. I tak sobie żyłam, nie nosząc okularów i nie widząc niczego.
W okresie gimnazjum uznałam że nie obchodzi mnie opinia innych i okulary wróciły na mój nosek. Wyglądałam dość śmiesznie mając grzywkę na prosto, aparat na zęby i okulary kujonki. Wraz ze ściągnięciem aparatu postanowiłam zmienić coś jeszcze w swoim wyglądzie - i tak w moim życiu pojawiły się soczewki.
Postaram się Wam przybliżyć temat soczewek kontaktowych z mojego punktu widzenia.

Od czego zacząć?

Pierwszą krokiem wykonanym przeze mnie w stronę soczewek było umówienie się do lekarza okulisty. Była to rutynowa wizyta wzbogacona o serię pytań. Podstawowe pytanie które musicie zadać to "Czy mogę nosić soczewki?". Jest to bardzo ważne pytanie, ja po tym pytaniu usłyszałam że mam suche oczy i jeżeli zdecyduję się na soczewki będę musiała przestrzegać kilku prostych zasad. Soczewki powinnam nosić do 8 godzin i systematycznie nawilżać oko. Okulista zapisał jakie krople będą najlepsze i tym sposobem byłam bogatsza w wiedzę o soczewkach.

Następnym krokiem było znalezienie soczewek. W tym celu udałam się do optyka. Na miejscu dowiedziałam się o rodzaju soczewek dostępnych na rynku, które soczewki są najbardziej higieniczne, optyk nauczył mnie również jak zakładać i ściągać soczewki.

Pierwszy dzień w soczewkach

Pamiętam ten dzień bardzo dobrze. Soczewka podwinęła mi się wtedy pod powiekę. Nie miałam wtedy przy sobie ani pudełeczka na soczewki ani płynu do soczewek. To był błąd. Drugim błędem było wyciągnięcie soczewki zamiast jej przesunięcie. Takie rzeczy i inne się zdarzają, dlatego zawsze warto być na to przygotowanym.


Zestaw "soczewkowicza"

Zawsze warto mieć przy sobie okulary - będziemy mogli je założyć jeśli soczewka wypadnie lub będzie uszkodzona.
Zestaw podróżny do soczewek, posiada wszystko czego potrzebujesz - pojemnik na soczewki, buteleczka z płynem i lusterko.

Czysta soczewka to podstawa

Musimy pamiętać o tym, że soczewki znajdują się na naszych oczach spory okres czasu. Jeśli dbamy o ich higienę, dbamy również o własne oczy. Dodatkowo zadbana soczewka jest lepsza pod względem widzenia. Jest kilka prostych zasad dotyczących higieny soczewek kontaktowych.
 1. Zanim przejdziemy do czynności zakładania soczewek musimy dokładnie umyć ręce.
 2. Jeśli zdecydujemy się na soczewki długoterminowe, po każdym założeniu musimy umyć pojemniczek w którym znajdują się soczewki.
 3. Soczewki zakładamy przed zrobieniem makijażu, zdejmujemy przed zrobieniem demakijażu.
 4. Po ściągnięciu soczewek delikatnie czyścimy je płynem który jest do tego przeznaczony.
 5. Płyn do soczewek utrzymujemy w czystości i zamykamy po każdym użyciu. 
 6. Soczewki długoterminowe nosimy przez czas, który jest podany na opakowaniu - nigdy dłużej! Warto ustawić przypomnienie kiedy należy wymienić soczewki.
Soczewka kolorowa - dostępne w różnych kolorach i wzorach.

Podsumowując 

 1. Zanim zdecydujemy się na soczewki warto porozmawiać z okulistą. 
 2. Nie uczmy się zakładać soczewek oglądając filmy na YouTubie, udajmy się w tym celu do specjalisty.
 3. Zawsze miejmy przy sobie zestaw "soczewkowicza".
 4. Dbając o soczewki, dbamy o nasze oczy.
 5. "Wszystko jest trudne nim stanie się proste" - Thomas Fuller

Zapraszam na mój Instagram

 • Share:

You Might Also Like

5 komentarze

 1. ja jeszcze troszkę się boje przestawić na soczewki ;)

  Zapraszam do mnie. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz po sobie ślad w postaci obserwacji oraz komentarza. ☺ normalbutdidnot.blogspot.com (click)

  OdpowiedzUsuń
 2. great
  INTERNATIONAL 100$ GIVEAWAY! check out: YOUNG BLOG

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zastanawiam się nad zakupem soczewek na wakacje - po pierwsze muszę podreptać do okulisty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. też już planuje jakiś czas, żeby wybrać się na wizytę i zacząć nosić soczewki :D

  amelia-bloog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Noszę okulary od czterech lat i tak się do nich przyzwyczaiłam, że trudno będzie mi od nich odejść i zacząć używać soczewek :( Tak samo jak Ty miałam aparat i wyglądało to już naprawdę zabawnie - taki mały zestaw kujonka :)
  Zapraszam na mojego bloga - dopiero co ruszam: anniesliving.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń